Autorské čtení

27.03.2023

Když se děti stanou spisovateli…

Autor sedící v křesle s rukopisem své povídky, publikum s úsměvem na tváři, zatajeným dechem i slzami dojetí a bouřlivé potlesky - to byla atmosféra autorského čtení dětí prvního stupně v naší komunitní škole. Přenesli jsme se do světa dětské fantazie, prožili příběhy s Old Shatterhandem, Králíčkem Vanilkou a kouzelnou mrkví, Vlkem, chameleonem a tučňákem a s mnohými dalšími.

Společně (děti, rodiče a učitelé) jsme tak uzavřeli projekt dílen psaní, který probíhal po celé první pololetí tohoto školního roku. Děti si v něm prošly procesem, který byl náročný
a díky kterému se hodně naučily a výsledkem byla skvělá díla.

Dílny psaní jsou založeny na aktivitě dětí, během které mají prostor projevit svůj názor, popustit uzdu své fantazii a v neposlední řadě si také procvičit aplikaci gramatických pravidel.

Prvním krokem bylo hledání námětu, přemýšlení o tom, o čem všem mohou psát. Poté nastal čas napsat nanečisto text od začátku do konce. V další fázi děti měly za úkol svoje texty zkonzultovat se svými spolužáky, nejen proto, aby se pokusily vyhledat pravopisné chyby, ale aby jejich texty byly pro čtenáře co nejzajímavější. Následným krokem byla konzultace a korektura textu s paní učitelkou. Poté se již žáci mohli směle pustit do psaní druhé verze textu načisto. Když měly děti svoje příběhy dopsané, podělily se o ně čtením před celou třídou, aby si natrénovaly projev a přednes.

Celou akci doplnilo pasování prvňáčků na členy rytířského Řádu písařského. Dorazil
k nám samotný král Krasopis a jeho rytíři, kteří ocenili prvňáčky za jejich úsilí a píli při učení se psacího písma a snahu o krasopis. Děti králi slíbily, že budou rozvíjet své písařské umění, s láskou pečovat o písařské náčiní a slavnostně jim byly předány první psací pera. Těšíme se, že i oni se nyní mohou pustit do psaní svých vlastních příběhů!