Ekoškola - kampaň obyčejného hrdinství

08.04.2022

Být "obyčejným hrdinou" není jen tak. Chce to odhodlání a chuť se něco nového dozvědět, a také plnou náruč lásky k naší milé planetě Zemi. Jak i každý z nás ve školce můžeme být "hrdinou", jak se lépe a šetrněji chovat k přírodě - to nás provázelo celý týden. 

Třeba takové třídění odpadu děti hravě zvládají! 

Venku jsme se dali do úklidu našeho okolí a správně odpadky roztřídili do barevných popelnic. V úterý jsme zkusili naplnit výzvu - cestujeme šetrněji - jedeme do školky na kole, nebo pěšky. 

Počasí nám tedy moc nepřálo (skoro sněžilo), ale cesta na kole se dá určitě přesunout i na jindy a na vícekrát:) 

V rámci divadélka jsme děti namotivovali k přemýšlení o tom, jak se dá cestovat ekologicky a jaké prostředky nám okolí znečišťují. Ve středu jsme si povídali o zdravém a ekologickém stravování a vynechali jsme úplně maso a mléčné výrobky, které mají na ekologii velký dopad. 

Zkoumali jsme, kolik vody proteče při mytí ručiček. A kolik vody se i při čištění zoubků dá ušetřit a kolik by zbytečně odteklo do umyvadla při puštěném kohoutku? 

Napočítali jsme 1 kelímek vs 11 kelímků! To už je opravdu dost. Děti slíbily, že se budou snažit o vodě přemýšlet a snížit její spotřebu i doma. 

Ve čtvrtek školkáčci asistovali školákům s dosadbou dvou ovocných stromů (staré odrůdy třešní) do stromořadí pod Zaječicemi. Mají s výsadbou praktickou zkušenost z lesohrátek :). Výsadbu, stejně jako ostatní aktivity tento týden, jsme uskutečnili v rámci "Kampaně obyčejného hrdinství", která je zaměřená na ochranu životního prostředí a šetrnější chování vůči přírodě. 

Během tohoto týdne obyčejné hrdinství prostě "prorostlo" celým Zajíčkem a určitě bude "prorůstat" i dál :) V pátek jsme budovali prostředí pro zvířata. Zkusili jsme si vyrobit škvorovník z květináčů, které ještě vysteleme senem a pověsíme na strom. Zahrada bude krásně barevná. 

Ježkovi jsme vyrobili ježkovník, tak budeme pozorovat, kolik ježků se nám tam nastěhuje. 

 🦔🦔🦔