Když Poříčí nad Sázavou zavonělo nadějí a sušenkami

28.05.2024

Málokdy se v našem kraji stane, že se tradiční den státního svátku promění v nevšední oslavu plnou dobrého jídla, tvoření a přátelských setkání, a přesně takový byl letošní Den vítězství v Poříčí nad Sázavou. Uspěchaný svět se na chvíli zpomalil, a my, průvodci ze škol(k)y ZAYA, jsme se stali svědky něčeho, co by v těchto končinách mohlo být nazýváno malým zázrakem – vše pod taktovkou spolku Komas z. s. Díky nim si Den vítězství vydobyl na mapě mých vzpomínek místo plné radostného sdílení a květinovo-skořicové vůně.

Nejprve o tom společenském kontextu – plánujeme v obci vybudovat školu, školku a komunitní centrum, a tuto naši vizi jsme chtěli představit místním. Akce se nesla ve znamení otevřených rozhovorů, které byly stejně důležité jako samotné plány, které jsme předkládali v naší brožuře, letácích či v našem krátkém filmu Rok Zajíčka. Lidé z Poříčí nad Sázavou jsou, řekla bych, dosti podobní těm sušenkám, co jsme jim nabízeli – na první pohled jednoduše poctiví a srdeční, ale uvnitř plní příběhů, které čekají, až je někdo ochutná.

A ano, sušenky! Ty nebyly jen obyčejným cukrovím. Byly to malé, pečlivě upečené kousky plné lásky a přátelství, které připravili naše děti z RC Zajíček u Pyšel a jejich průvodci. Když jsem viděla, jak se tyto sladké malé věci mění v mosty mezi námi a místními, uvědomila jsem si, že právě taková malá gesta mohou otevírat velké dveře.

A nebylo to jen o tom jídle. Děti si v našich dílničkách užily svá malá dobrodružství s kladívkem
a květinami, anebo se od ZAYA průvodkyň nechaly ozdobit hennou. Sledovat děti, jak se mění
v malé umělce a badatele, kteří pomocí kladívka, plátna a barevných květů tvoří svá drobná výtvarná díla, která si odnesly domů jako připomínku dne plného zábavy a učení, bylo skutečně radostné.

Jak se Den vítězství blížil ke konci, bylo těžké se rozloučit. Tato akce v Poříčí nad Sázavou ve mně zanechala dojem, že právě zde, v této obci plné očekávání a nových začátků, může něco velkého klíčit. A i když nás čeká ještě mnoho práce, dobrý pocit ze společně vynaloženého úsilí a žitého přátelství z tohoto dne nás bude hřát ještě dlouho (díky týme!).

Nejlepší plány a nejsladší sušenky potřebují čas, aby dozrály. A my? My jsme právě začali péct.

Lada, průvodkyně